Busenkelt · jag fattar inte det här med teknik
Begripligt · Detaljerat
En energideklaration är ett intyg på hur mycket energi ditt hus behöver för värme och varmvatten, omräknat till en bokstav från A till G. Du måste ha en när du säljer huset eller när du bygger nytt, och den gäller i tio år1. Den görs av en certifierad energiexpert som du själv anlitar och betalar, och den hamnar i Boverkets register2.
Det viktigaste först
- När du behöver den: när huset ska säljas, och inom två år efter att ett nytt hus tagits i bruk1. Fritidshus som används mindre än fyra månader om året är undantagna3.
- Hur länge den gäller: tio år1. Köpte du huset för fem år sedan finns det alltså troligen en giltig deklaration redan.
- Vad den kostar: omkring 3 000 till 5 000 kr för en villa, beroende på hus, ort och vem du anlitar12. Boverket har inget fast pris, det sätter energiexperterna själva2.
- Vem som gör den: en certifierad och oberoende energiexpert, som besöker huset och registrerar deklarationen hos Boverket2.
- Vad bokstaven betyder: A är bäst, G är sämst. Sedan 25 maj 2026 finns även A0 för hus som nästan inte behöver någon energi alls2.
Vad bokstaven egentligen mäter
Tänk dig att två likadana hus på samma gata ska jämföras. Energiexperten tittar inte på vad just du betalar i el, utan räknar om husets energi till hur det skulle se ut om en vanlig familj bodde där: 21 grader inomhus, normalt med varmvatten och ett vanligt väderår5. Din egen elräkning kan alltså vara högre eller lägre än deklarationen antyder, utan att något är fel.
Bokstaven påverkas också av vad huset värms med. El räknas upp med faktorn 1,8, fjärrvärme ner med 0,7 och pellets eller ved med 0,65. Två hus som behöver exakt lika mycket värme kan därför få olika bokstav bara för att det ena har fjärrvärme och det andra elradiatorer. Det är inte ett fel i systemet, utan så reglerna är gjorda: el ska sparas mer än annan energi.
Hushållselen, alltså kyl, tvätt, belysning och allt du kopplar in i väggen, ingår inte alls8. Deklarationen handlar om huset, inte om hur ni lever i det.
Nya regler sedan 1 oktober 2026
Den 1 oktober 2026 bytte Boverket både skala och räknesätt. Måttet heter nu energiprestandatal i stället för primärenergital, och klassgränserna är fasta tal i kilowattimmar per kvadratmeter som beror på husets storlek och var i landet det står4. En deklaration som gjordes före det datumet gäller fortfarande sina tio år, men om du gör en ny kan huset få en annan bokstav fast ingenting hänt med huset4. Säljer du snart och har en giltig deklaration behöver du inte göra någon ny2.
Hittar du inte din deklaration?
Alla deklarationer ligger i Boverkets register. Du söker fram ditt hus i e-tjänsten Hämta energidokument på boverket.se, och är deklarationen fortfarande giltig kan du få ut den2. Saknas den helt kontaktar du en certifierad energiexpert; Boverket har en söktjänst för dem också2.
En enda sak att ta med dig
Energideklarationen är ett papper som lagen kräver vid försäljning, och bokstaven påverkar faktiskt priset: hus i klass G har sålts för 10 till 11 procent mindre än hus i klass A, med hänsyn tagen till andra skillnader11. Men bokstaven är inte din elräkning. Vill du veta vad ditt hus faktiskt drar och vad du kan göra åt det, läs om normal elförbrukning i villa, värmepumpar och tilläggsisolering, eller hör av dig för en personlig energirådgivning. Vi säljer ingenting och gör inga deklarationer, vi hjälper dig bara att förstå vad ditt hus behöver.
Begripligt · klart man hänger med lite!
Busenkelt · Detaljerat
Energideklarationen är det dokument som ger ditt hus en energiklass från A till G, och sedan 25 maj 2026 även A0 för nollutsläppsbyggnader2. Lagen kräver att den finns när ett hus säljs och när ett nytt hus tas i bruk, och den får användas i tio år1. Den upprättas av en certifierad, oberoende energiexpert som du anlitar och betalar, och den registreras hos Boverket2. Här går vi igenom när du behöver en, vad den kostar 2026, hur klassen räknas efter de nya reglerna från 1 oktober 2026, och varför klassen säger förvånansvärt lite om din elräkning.
När krävs energideklaration för en villa?
Tre situationer är aktuella för en villaägare. Vid försäljning ska säljaren se till att det finns en giltig deklaration, visa den för spekulanter och överlämna den till köparen; energiklassen ska dessutom finnas med i annonsen1. Vid nybyggnad ska den som bygger för egen räkning se till att en deklaration upprättas, och Boverkets föreskrifter säger att det ska ske senast två år efter att huset tagits i bruk2. Sedan 1 juli 2026 krävs den också efter en ombyggnad som omfattar en betydande del av klimatskärmen, alltså husets tak, väggar, fönster och grund2. Hyr du ut huset ska deklarationen alltid finnas1.
Undantagen som berör villaägare: bostadshus som används mindre än fyra månader per år, eller under en begränsad del av året med mindre än 25 procent av en helårsanvändning, och fristående byggnader under 50 kvadratmeter3. Observera att det är användningen före försäljningen som avgör. Ett hus som står tomt men senast var helårsbostad ska deklareras, och har det stått oanvänt länge ska man titta ungefär fyra år bakåt3.
Saknas deklaration vid försäljningen får köparen låta göra en på säljarens bekostnad inom sex månader efter tillträdet, och Boverket kan som tillsynsmyndighet förelägga en ägare att deklarera, med vite1.
Vad kostar en energideklaration 2026?
Boverket sätter inget pris; kostnaden bestäms av energiexperterna2. Handelsbanken anger 3 000 till 5 000 kr för en villa beroende på utförare, hustyp och ort, och 3 000 kr för en förnyad deklaration via bankens samarbete med Anticimex12. Billigare upplägg "på distans" förekommer, men lagen kräver besiktning på plats av ett befintligt hus, och Boverkets regler tillåter bara undantag i bestämda fall14. Begär offert från två eller tre certifierade experter; Boverket har söktjänsten Hitta energiexpert2.
Hur går det till?
Energiexperten besöker huset, kontrollerar den uppvärmda ytan (Atemp, alla utrymmen som värms till över 10 grader) och de uppgifter du lämnat om energianvändningen, och upprättar sedan deklarationen direkt i Boverkets register25. Ha därför fram de senaste årens el- och fjärrvärmefakturor eller pelletsinköp samt uppgifter om värmesystem, ventilation och radonmätning. Deklarationen bygger i första hand på uppmätt energi; saknas mätvärden får energiprestandan beräknas4.
Hur räknas energiklassen?
Här hände något stort hösten 2026. Fram till 30 september 2026 fick huset ett primärenergital som jämfördes med kravet på ett nybyggt hus av samma slag: klass A var högst 50 procent av kravet, B över 50 till 75, C över 75 till 100, D över 100 till 135, E över 135 till 180, F över 180 till 235 och G över 235 procent6. Kravet för ett småhus över 130 kvadratmeter var 90 kWh per kvadratmeter och år, för 90 till 130 kvadratmeter 95 och för 50 till 90 kvadratmeter 1007. Ett nybyggt hus landade alltså i klass C.
Från 1 oktober 2026 heter måttet energiprestandatal (Etal), och klassgränserna är i stället fasta tal i kWh per kvadratmeter som beror på husets storlek och på en geografisk justeringsfaktor, Fgeo, för kommunen4. Fgeo är 1,0 i Stockholm, 0,8 i Malmö, 0,9 i Göteborg, 1,2 i Sundsvall, 1,4 i Östersund och 1,8 i Kiruna5. Det nybyggnadskrav som gäller för ett nytt småhus över 130 kvadratmeter är 18 + 72 gånger Fgeo, det vill säga 90 kWh per kvadratmeter i Stockholm, och enligt vår beräkning hamnar det i klass B på den nya skalan, medan klass A motsvarar en nollutsläppsbyggnad45.
| Energiklass | Gammal skala, andel av nybyggnadskravet6 | Gammal skala, villa över 130 kvm i Stockholm (krav 90)7 | Ny skala från 1 oktober 2026, villa över 130 kvm i Stockholm (Fgeo 1,0)4 |
|---|---|---|---|
| A | högst 50 % | högst 45 kWh/kvm | högst 81 kWh/kvm |
| B | över 50 till 75 % | 45 till 67,5 | 81 till 100 |
| C | över 75 till 100 % | 67,5 till 90 | 100 till 119 |
| D | över 100 till 135 % | 90 till 121,5 | 119 till 138 |
| E | över 135 till 180 % | 121,5 till 162 | 138 till 157 |
| F | över 180 till 235 % | 162 till 211,5 | 157 till 184 |
| G | över 235 % | över 211,5 | över 184 |
Källa: Boverkets föreskrifter BFS 2026:2 (gamla skalan), BBR 29 (gamla nybyggnadskravet) och BFS 2026:10 bilaga 1 (nya skalan). Kolumn två och tre är våra omräkningar till kWh per kvadratmeter och år.
Konsekvensen: ett hus som fick D 2024 kan få C när det deklareras om 2034, utan att en spik slagits i. Alla deklarationer som upprättas från 1 oktober 2026 följer den nya skalan utan övergångsperiod, medan äldre deklarationer gäller sin tid ut9.
Varför kan två likadana hus få olika klass?
Energiprestandatalet är inte husets uppmätta energi rakt av. Två steg gör det till något annat än din elräkning.
Det första är normaliseringen. Energin räknas om till ett normalt brukande och ett normalår: 21 grader inomhus, ett varmvattenbehov på 20 kWh per kvadratmeter och år och ett normalt ventilationsflöde, oavsett hur ni faktiskt lever5. Hushållselen, allt som inte är värme, varmvatten och husets fasta installationer, ingår inte alls8. Håller du 23 grader och duschar länge blir din räkning högre än deklarationen antyder; eldar du sparsamt blir den lägre.
Det andra är viktningen av energibärare. Varje kilowattimme multipliceras med en viktningsfaktor: el 1,8, fjärrvärme 0,7, fjärrkyla 0,6, förnybara bränslen som pellets och ved 0,6 och fossila bränslen 1,85. Boverket motiverar det med att det är olika viktigt att hushålla med olika slags energi8. Två hus som förlorar exakt lika mycket värme får därför helt olika tal beroende på vad de värms med.
Direktelhuset får G och bergvärmehuset B, fast väggarna, fönstren och vinden är identiska. Energiklassen mäter alltså till stor del uppvärmningssättet, inte klimatskalet. Det är därför ett värmepumpsbyte lyfter klassen flera steg, medan tilläggsisolering och nya fönster sänker talet i proportion till hur mycket värmebehov de tar bort.
Hur påverkar solceller och värmepump klassen?
En värmepump påverkar mest av allt. Den el pumpen drar räknas med faktorn 1,8, men eftersom den levererar omkring tre gånger så mycket värme som den drar el krymper husets vägda energi till ungefär hälften jämfört med direktel, som exemplet ovan visar5. Byte från direktel till värmepump är den enskilt största klassförbättring en villa kan göra, och det är ett resultat av reglerna lika mycket som av fysiken. Hur värmepumpar fungerar och hur bergvärme och luft-vatten skiljer sig finns i egna artiklar.
Solceller räknas bara delvis. Energi från sol som alstras på byggnaden eller tomten är undantagen från byggnadens energianvändning, men bara den del som täcker husets eget behov av värme, varmvatten och fastighetsel5. Det som går till hushållsel eller matas ut på nätet får inte tillgodoräknas8. I praktiken betyder det att solcellerna hjälper klassen när produktionen sammanfaller med värmepumpens drift, alltså vår och höst snarare än mitt i vintern. Hur mycket som får räknas bedömer energiexperten utifrån husets mätvärden, så fråga hur det gjorts i din deklaration.
Åtgärdsförslagen: vad är de värda?
Lagen kräver att energiexperten anger om energiprestandan kan förbättras och i så fall rekommenderar kostnadseffektiva åtgärder, som också ska minska husets växthusgasutsläpp och ta hänsyn till inomhusmiljön1. De ska vara relevanta för just ditt hus och tekniskt genomförbara, och för särskilt värdefulla hus får bara åtgärder som inte skadar kulturvärdena föreslås4.
Riksrevisionen granskade systemet 2021 och var inte imponerad. Det genomsnittliga antalet åtgärdsförslag per deklaration hade sjunkit från 1,6 år 2011 till 1,1 år 2019, 34 procent av deklarationerna saknade förslag helt, nästan hälften av husköparna i enkäten bortsåg helt från deklarationen, och 63 procent hade inte genomfört någon av de föreslagna åtgärderna11. Vårt råd: läs förslagen som en första lista på vad experten såg, inte som en kalkyl, och räkna själv på dem innan du beställer.
Hur hittar du din energideklaration?
Alla deklarationer ligger i Boverkets register, och du söker fram ditt hus i e-tjänsten Hämta energidokument på boverket.se2. Vid en försäljning ska säljaren lämna över deklarationen till dig1.
Vad kommer från EU?
EU:s omarbetade byggnadsdirektiv EPBD från 2024 ligger bakom 2026 års omgörning. Målet är att alla byggnader i unionen ska vara nollutsläppsbyggnader 20509. För bostäder ställs inga krav på enskilda hus; i stället ska bostadsbeståndets genomsnittliga energianvändning minska med minst 16 procent till 2030 och 20 till 22 procent till 2035, varav minst 55 procent från de 43 procent av bostadshusen som har sämst prestanda910. Hur Sverige tänker nå dit ska stå i den nationella byggnadsrenoveringsplan som ska lämnas senast 31 december 20269. Något krav på att du måste renovera din villa finns alltså inte i dag.
Vanliga frågor
Vad betyder energiklass D?
På den gamla skalan, som de flesta befintliga deklarationer är gjorda efter, betyder D att huset använder över 100 och högst 135 procent av vad ett nybyggt hus av samma slag fick använda6. På den nya skalan från 1 oktober 2026 är D ett fast intervall i kWh per kvadratmeter; för en villa över 130 kvadratmeter i Stockholm 119 till 1384. D är alltså ett hus något sämre än nybyggt, inte ett dåligt hus. Många välskötta villor från 1970- och 80-talen med värmepump ligger där.
Måste jag göra en ny energideklaration när jag säljer?
Bara om den gamla är äldre än tio år eller saknas1. Finns en giltig deklaration får den användas även om den är gjord på den gamla skalan2. Har du gjort en avgränsad åtgärd, som bytt värmepump, kan du sedan 1 juli 2026 begära en förenklad uppdatering av deklarationen, men den förlänger inte giltighetstiden1.
Höjer en bättre energiklass husets värde?
Riksrevisionen fann ett tydligt samband: småhus i klass G hade 10 till 11 procent lägre pris än hus i klass A, även när man tog hänsyn till andra faktorer11. Det bevisar inte att bokstaven i sig orsakar skillnaden, ett G-hus är ofta också ett äldre hus med andra brister. Vissa banker ger dessutom rabatt på bolåneräntan för klass A eller B; Handelsbanken anger 0,10 procentenheter12.
Får jag ROT-avdrag för energideklarationen?
Nej, en energideklaration är en besiktning och inget hantverksarbete. Däremot skriver Handelsbanken att kostnaden får dras av som försäljningsutgift när du deklarerar vinsten vid försäljning, vilket du bör kontrollera med Skatteverket12. De åtgärder deklarationen föreslår kan däremot ge avdrag, se artikeln om ROT eller grönt avdrag.
Vill du förstå det som verkligen styr din värmekostnad, läs vidare om normal elförbrukning i villa, värmepumpar, direktverkande el och FTX och ventilation. Och vill du ha en bedömning av vad åtgärdsförslagen i din deklaration faktiskt är värda för just ditt hus är du välkommen att höra av dig för en personlig energirådgivning; vi säljer ingenting och gör inga deklarationer.
Detaljerat · jag är superintresserad av detaljerna
Busenkelt · Begripligt
Det här är den fullständiga genomgången av energideklarationen för dig som äger, köper eller säljer en villa: reglerna 2026 efter att både lagen och Boverkets föreskrifter skrivits om, hur energiprestandatalet och energiklassen räknas fram, varför klassen bara delvis beskriver klimatskalet och knappt alls din elräkning, hur värmepump och solceller slår igenom, vad åtgärdsförslagen är värda, och vad EU:s byggnadsdirektiv kan föra med sig för småhus. Längre ner finns en räknare. Vi skiljer hela vägen på lag och föreskrift, Boverkets vägledning och våra egna beräkningar.
Regelverket i tre lager
Energideklarationen vilar på lagen (2006:985) om energideklaration för byggnader, förordningen (2006:1592) och Boverkets föreskrifter BFS 2007:4, i branschen kallade BED12. Lagen ändrades den 1 juli 2026 och föreskrifterna den 1 oktober 2026, båda för att genomföra EU:s omarbetade energiprestandadirektiv EPBD från 2024910. Deklarationsreglerna fick ingen övergångsperiod: en deklaration som upprättas från 1 oktober 2026 följer de nya reglerna fullt ut, medan äldre deklarationer gäller sin tid ut9.
Skyldigheterna för en villaägare är fyra. Innan en byggnad eller en andel i en byggnad säljs ska ägaren se till att det finns en energideklaration (6 §)1. Den som bygger för egen räkning ska se till att en upprättas (4 §), senast två år efter att huset tagits i bruk12. Sedan 1 juli 2026 gäller samma sak vid en ombyggnad som omfattar en betydande del av klimatskärmen (4 a §), och hus som hyrs ut ska alltid ha en giltig deklaration (5 §)1. Deklarationen får användas i tio år (6 b §), och en förenklad uppdatering efter en avgränsad åtgärd påverkar inte giltighetstiden (6 c §)1.
Vid försäljningen ska deklarationen visas för spekulanter och överlämnas till köparen, och husets energiprestanda ska anges i annonsen (13 §); enligt Boverkets föreskrifter är det en hussymbol med energiklassen som ska finnas med14. Saknas deklaration trots köparens begäran får köparen låta upprätta en på säljarens bekostnad inom sex månader från tillträdet (14 §), och Boverket kan förelägga en ägare att deklarera, med vite (25 §)1.
Undantagen finns i förordningen: bostadshus som används mindre än fyra månader per år eller under en begränsad del av året med mindre än 25 procent av en helårsanvändning, och fristående byggnader under 50 kvadratmeter3. Boverket är tydligt med att det är användningen före försäljningen som avgör, att ett tomt hus som senast var helårsbostad ska deklareras, och att man bör gå ungefär fyra år bakåt om huset stått oanvänt länge3.
Vem får göra den, och hur
Deklarationen upprättas av en oberoende expert som ägaren utser, och som besiktar, upprättar och för över deklarationen elektroniskt till Boverket (12 §)1. Experten ska vara certifierad av ett ackrediterat certifieringsorgan och får inte vara närstående till den som anlitat honom eller henne2. Lagen kräver att ett befintligt hus besiktas på plats innan deklarationen upprättas (8 §)1. Boverkets föreskrifter tillåter undantag i bestämda fall: besiktning behövs inte om experten verifierar att huset uppfyller nybyggnadskraven på energiprestandatal, och ett virtuellt platsbesök får bara användas för att komplettera ett fysiskt besök som inte kunnat slutföras, vid extraordinära situationer i landet eller vid en förenklad uppdatering4. De "distansdeklarationer" som marknadsförs ska alltså rymmas inom något av de undantagen; fråga hur.
Vid besiktningen ska experten kunna fastställa energiprestandan och lämna anpassade, kostnadseffektiva åtgärdsförslag, och ska verifiera de uppgifter du lämnat om energianvändning och temperaturreglerad area4. Atemp är arean av alla våningsplan, vindsplan och källarplan som är avsedda att värmas till mer än 10 grader, mätt innanför klimatskärmen5. Ett uppvärmt garage eller en inredd källare räknas alltså med och sänker talet per kvadratmeter. Energiprestandan ska i första hand fastställas från uppmätt energianvändning; saknas mätvärden får den beräknas med en energibalansberäkning i steg om högst en månad45.
Vad kostar den 2026?
Boverket lämnar ingen prisuppgift, eftersom priset sätts av de certifierade experterna2. Handelsbanken uppger 3 000 till 5 000 kr för en villa beroende på utförare, hustyp och ort, och 3 000 kr för en förnyad deklaration via bankens samarbete med Anticimex12. Enskilda energiexperters prislistor vi öppnat i oktober 2026 ligger kring 2 500 kr med platsbesök och strax under 2 000 kr utan, men det är enskilda företags priser och bara ett riktmärke. Handelsbanken skriver också att kostnaden får dras av vid försäljningen, vilket du bör kontrollera mot Skatteverkets regler innan du räknar med det12.
Så räknas energiprestandatalet
Från 1 oktober 2026 är måttet på energiprestanda energiprestandatalet, Etal, i kWh per kvadratmeter Atemp och år, definierat i Boverkets föreskrifter om energihushållning (BFS 2026:9) och använt i deklarationen genom BED45. Beräkningen i 7 till 13 §§ går i fyra steg.
1. Byggnadens energianvändning. Den energi som årligen behöver levereras till byggnaden eller dess tomt för uppvärmning, komfortkyla, tappvarmvatten och ventilation samt fast belysning i allmänna utrymmen och driftsutrymmen, undantaget energi från sol, vind, mark, luft eller vatten som alstras på byggnaden eller tomten5. Hushållsel ingår inte8.
2. Normalår och kategoritypisk användning. Energin ska avspegla ett normalår för orten och en kategoritypisk användning: för en- och tvåbostadshus 21 grader inomhus under uppvärmningssäsongen, ett uteluftsflöde på 0,35 liter per sekund och kvadratmeter, en internlast på 3,7 W per kvadratmeter och ett varmvattenbehov på 20 kWh per kvadratmeter och år5. För en villa på 150 kvadratmeter är det alltså 3 000 kWh varmvatten, oavsett om ni är två eller sex i hushållet.
3. Viktning. Energin per energibärare multipliceras med en viktningsfaktor: el 1,8, fjärrvärme 0,7, fjärrkyla 0,6, förnybara bränslen 0,6 och fossila bränslen 1,85. Faktorerna är desamma som i de gamla byggreglerna, och Boverkets motivering är att det är olika viktigt att hushålla med olika slags energi78.
4. Dividera med Atemp. Summan delas med den temperaturreglerade arean5.
Här finns en viktig skillnad mot det gamla primärenergitalet. I BBR dividerades uppvärmningsenergin med den geografiska justeringsfaktorn Fgeo innan viktningen, så att likadana hus fick samma tal oavsett var i landet de stod78. I de nya reglerna ingår Fgeo inte i själva talet utan i gränsvärdena: klassgränserna och nybyggnadskraven är formler av typen 17 + 64 gånger Fgeo, så att ett hus i Kiruna får använda mer energi än samma hus i Malmö och ändå få samma klass45. Fgeo är 0,8 i Malmö, Lund och Helsingborg, 0,9 i Göteborg och Linköping, 1,0 i Stockholm, Uppsala och Örebro, 1,1 i Falun och Gävle, 1,2 i Sundsvall, 1,3 i Umeå, 1,4 i Östersund, 1,5 i Luleå och 1,8 i Kiruna5.
Energiklasserna: gamla och nya skalan
Den gamla skalan, som gäller för alla deklarationer upprättade före 1 oktober 2026, var relativ: primärenergitalet jämfördes med det krav på primärenergital som gällde för en ny byggnad av samma slag enligt BBR, och klassen avgjordes av andelen: A högst 50 procent, B över 50 till 75, C över 75 till 100, D över 100 till 135, E över 135 till 180, F över 180 till 235 och G över 235 procent6. Kravet i BBR 29 var 90 kWh per kvadratmeter och år för småhus över 130 kvadratmeter Atemp, 95 för 90 till 130 och 100 för 50 till 90 kvadratmeter7. Ett hus byggt precis enligt minimikravet låg alltså på gränsen mellan C och D.
Den nya skalan i BFS 2026:10 bilaga 1 anger i stället ett högsta energiprestandatal per klass, i tre storleksgrupper för en- och tvåbostadshus4.
| Klass | Atemp under 90 kvm | 90 till 130 kvm | 130 kvm och större | Exempel 130 kvm och större, Stockholm (Fgeo 1,0) | Samma, Malmö (0,8) | Samma, Östersund (1,4) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| A | 18 + 72 · Fgeo | 18 + 68 · Fgeo | 17 + 64 · Fgeo | högst 81 | högst 68 | högst 107 |
| B | 23 + 96 · Fgeo | 21 + 89 · Fgeo | 20 + 80 · Fgeo | 100 | 84 | 132 |
| C | 27 + 121 · Fgeo | 25 + 109 · Fgeo | 23 + 96 · Fgeo | 119 | 100 | 157 |
| D | 31 + 145 · Fgeo | 29 + 129 · Fgeo | 26 + 112 · Fgeo | 138 | 116 | 183 |
| E | 36 + 169 · Fgeo | 32 + 150 · Fgeo | 28 + 129 · Fgeo | 157 | 131 | 209 |
| F | 41 + 198 · Fgeo | 37 + 176 · Fgeo | 33 + 151 · Fgeo | 184 | 154 | 244 |
| G | över F-gränsen | över F-gränsen | över F-gränsen | över 184 | över 154 | över 244 |
Källa: Boverket, BFS 2026:10 bilaga 1 (formlerna) och BFS 2026:9 bilaga 3 (Fgeo per kommun). Exempelkolumnerna är våra uträkningar, avrundade till hela kWh per kvadratmeter och år. Allt är högsta tillåtna energiprestandatal för klassen.
Hur förhåller sig den nya skalan till nybyggnadskravet? I BFS 2026:9 får en ny nära-nollenergibyggnad som är ett småhus över 130 kvadratmeter ha högst 18 + 72 · Fgeo, alltså 90 kWh per kvadratmeter i Stockholm, medan en nollutsläppsbyggnad får ha högst 17 + 64 · Fgeo, 815. Gränsen för klass A är exakt nollutsläppsnivån, och nybyggnadskravet 90 ligger i klass B45. Jämfört med den gamla skalan har ett hus i mitten av beståndet fått det lättare: 110 kWh per kvadratmeter var D (122 procent av 90) men är nu C, och 150 var E men är nu D. Hus som nått A på gamla skalan (högst 45) är A även nu, men ett hus på 70 som var B kan bli A.
A0 infördes redan 25 maj 2026 och kräver tre saker: ett energiprestandatal på nollutsläppsnivå, att ingen del av energianvändningen täcks av förbränning av fossila bränslen på plats, och att installationssystemen, i den mån det är tekniskt möjligt och kostnaden skälig, kan reagera på externa signaler och anpassa energianvändningen56. Det sista är i praktiken ett krav på styrbarhet av den sort vi beskriver i artikeln om smart energistyrning. För ett A0-hus behöver experten inte lämna några åtgärdsförslag4.
Varför klassen säger lite om din elräkning
Fyra mekanismer skiljer energiprestandatalet från det du betalar.
Normaliseringen tar bort er. 21 grader, 20 kWh varmvatten per kvadratmeter och normalt väder är schabloner som gör hus jämförbara, men ett hushåll som håller 23 grader, har en bubbelpool eller fyra tonåringar i duschen avviker kraftigt uppåt, och ett sparsamt par avviker nedåt5.
Hushållselen är borta. Allt du kopplar in i väggen, i snitt över 5 000 kWh per år i ett småhus, ingår inte, och inte heller elbilsladdning, trädgårdsbelysning eller motorvärmare8. I ett värmepumpshus kan hushållselen vara lika stor som värmeelen. Vad hela huset drar går vi igenom i artikeln om normal elförbrukning i villa.
Viktningen gör att energibäraren väger lika tungt som klimatskalet. Ett hus med fjärrvärme får sin värme multiplicerad med 0,7 och ett direktelhus med 1,8; för samma värmeförlust skiljer det en faktor 2,6 i talet5. För din plånbok är förhållandet ett annat, eftersom det styrs av fjärrvärmetaxan och elpriset, inte av viktningsfaktorerna. Artiklarna om fjärrvärme och direktverkande el räknar på det.
Geografin hanteras i gränserna, inte i räkningen. Två identiska hus i Malmö och Östersund kan få samma klass trots att Östersundshuset använder betydligt mer energi, eftersom klassgränserna där är högre45. Elräkningen är det däremot ingen som justerar.
Deklarationen svarar alltså på en annan fråga än elräkningen: hur bra är huset och dess installationer, oberoende av vem som bor där och var det står.
Så påverkar värmepump och solceller
Värmepumpen är den enskilt största klasshöjaren, av två skäl som samverkar. Den el pumpen drar viktas visserligen med 1,8, men pumpen levererar grovt räknat tre kilowattimmar värme per kilowattimme el över en säsong, så husets vägda energi faller till en dryg halva jämfört med direktel5. I exemplet nedan går en 150-kvadratmetersvilla i Stockholm från G med direktel till C med luft-vattenvärmepump och B med bergvärme, utan att något gjorts åt klimatskalet. Vilken pump som passar beskriver vi i artiklarna om värmepumpar och bergvärme eller luft-vatten. En frånluftsvärmepump och FTX påverkar genom att ventilationsförlusterna minskar, se artikeln om FTX och ventilation.
Solceller räknas bara till den del elen täcker byggnadens egen energianvändning: värme, varmvatten och fastighetsel. Energi från sol som alstras på byggnaden eller tomten är undantagen från byggnadens energianvändning enligt BFS 2026:9, och Boverket förtydligar att det som används till hushållsel eller exporteras till nätet inte får tillgodoräknas58. För en villa med värmepump sänker därför vårens och höstens solel talet, medan sommarens överskott och vinterns lilla produktion gör lite. Hur stor andelen blir är experternas bedömning utifrån mätvärden; hur ett hembatteri som lagrar solel till kvällens värmedrift ska räknas finns ännu ingen publicerad vägledning för9. I räknaren nedan anger du själv hur mycket egen solel du bedömer går till värme och varmvatten.
Klimatskalet verkar linjärt: tar tilläggsisolering av vinden bort 15 procent av värmebehovet sjunker talet omkring 15 procent för den delen, oavsett energibärare. Det räcker sällan för ett helt klasssteg på egen hand, men ihop med ett värmepumpsbyte kan det avgöra om huset landar i B eller C.
Räkna själv: ungefärligt energiprestandatal och klass
Räknaren följer räknesättet i BFS 2026:9 och klassgränserna i BFS 2026:10 för en- och tvåbostadshus, men med dina egna mätvärden i stället för den normalisering energiexperten gör45. Den tar inte hänsyn till fastighetsel, komfortkyla eller normalårskorrigering. Resultatet är en uppskattning av vilken klass huset ligger nära, inte en deklaration och inte något Boverket eller en bank godtar.
Visa som tabell
| kWh per kvm och år (kWh/kvm) | |
|---|---|
| Ditt hus | 96 |
| Gräns A | 81 |
| Gräns B | 100 |
| Gräns C | 119 |
| Gräns D | 138 |
| Gräns E | 157 |
| Gräns F | 184 |
Utgångsläget, 150 kvadratmeter i Stockholm med 8 000 kWh el till en värmepump, ger 96 kWh per kvadratmeter och klass B, strax över nybyggnadskravet 90. Direktel med 21 000 kWh ger 252 och klass G, fjärrvärme med 21 000 kWh ger 98 och klass B. Samma värmepumpshus i Kiruna blir A, eftersom A-gränsen där är 132.
Åtgärdsförslagen och vad de är värda
Lagen kräver att deklarationen anger om energiprestandan kan förbättras med beaktande av en god inomhusmiljö och i så fall ger rekommendationer om kostnadseffektiva åtgärder för att förbättra energiprestandan, minska de driftsrelaterade växthusgasutsläppen och förbättra inomhusmiljön, samt referensvärden som gör det möjligt att jämföra hus (9 §)1. Förslagen ska vara relevanta för huset och tekniskt genomförbara, och för byggnadsminnen och särskilt värdefulla byggnader får bara åtgärder som inte riskerar kulturvärdena föreslås; Boverket nämner att fönsterbyten och tilläggsisolering kan innebära en sådan risk, medan intrimning av styr- och reglerfunktioner normalt inte gör det4.
Riksrevisionens granskning från 2021 ger en nykter bild av hur systemet fungerat för småhus. Närmare 523 000 energideklarationer för småhus upprättades mellan 2008 och första halvåret 202011. Det genomsnittliga antalet åtgärdsförslag per deklaration sjönk från 1,6 år 2011 till 1,1 år 2019, och 34 procent av deklarationerna saknade förslag helt, varav två tredjedelar gällde hus med sämre klass än nybyggnadskraven11. Nästan hälften av köparna i Riksrevisionens enkät bortsåg helt från deklarationen när de valde hus, och 63 procent hade inte genomfört någon av de rekommenderade åtgärderna11. Sverige har valt den lägsta av direktivets tre kontrollnivåer, vilket innebär att ingen kontrollerar om uppgifterna i deklarationerna är korrekta11. Samtidigt fann Riksrevisionen ett tydligt samband mellan klass och pris: småhus i klass G hade 10 till 11 procent lägre pris än hus i klass A, även med hänsyn till andra faktorer, utan att rapporten påstår att deklarationen i sig orsakar skillnaden11.
De nya reglerna försöker rätta till en del av detta. Sammanfattningen har fått en ny utformning som ska lyfta fram lönsamma åtgärder, deklarationen ska ange var mer information finns och hur kostnadseffektiviteten beräknats, och ägaren kan frivilligt låta upprätta en energirenoveringsplan med etapper mot nollutsläpp i stället för de vanliga förslagen110. Vårt råd står fast: ta förslagen som en lista över vad experten såg vid ett timslångt besök, och räkna igenom dem mot husets verkliga värmebehov och de avdrag som gäller, se artikeln om ROT eller grönt avdrag, innan du beställer något.
Så hittar du deklarationen, och vad gröna bolån kräver
Alla deklarationer finns i Boverkets register, och e-tjänsten Hämta energidokument på boverket.se låter vem som helst söka efter en byggnads deklaration2. Säljaren ska dessutom överlämna deklarationen till dig vid köpet1. Flera banker kopplar rabatt på bolåneräntan till energiklassen i deklarationen; Boverket påpekar att det är banken som bestämmer villkoren, och Handelsbanken anger som exempel 0,10 procentenheter för klass A eller B, med kravet att deklarationen förnyas när den löper ut212. Eftersom skalan nu bytt kan ett hus som precis nådde B på den gamla skalan hamna annorlunda vid förnyelsen; fråga banken vad som gäller.
EU:s byggnadsdirektiv och vad som kan komma för småhus
Det omarbetade direktivet (EU) 2024/1275 trädde i kraft den 28 maj 2024 och skulle vara genomfört senast den 29 maj 2026; Sverige blev något försenat men är nu klart på lag-, förordnings- och föreskriftsnivå9. Direktivets övergripande mål är att hela byggnadsbeståndet ska vara nollutsläppsbyggnader 2050, att alla nya byggnader ska vara det från 2030 och offentligt ägda från 20289.
För bostäder ställs inga krav på enskilda byggnader. I stället ska varje land sätta en nationell utvecklingsbana som minskar bostadsbeståndets genomsnittliga primärenergianvändning med minst 16 procent till 2030 och 20 till 22 procent till 2035 jämfört med 2020, varav minst 55 procent av minskningen ska komma från renovering av de 43 procent av bostadshusen som har sämst prestanda10. Länder som Sverige, som kommit långt i omställningen till fossilfri energi i byggnader, får justera målen utifrån en linjär minskning från 2020 till 2050, vilket Boverket bedömer troligen gör delmålen lättare att nå9. Hur Sverige tänker nå banan ska framgå av den nationella byggnadsrenoveringsplan som ska lämnas till kommissionen senast 31 december 20269. Direktivet kräver också solenergiinstallationer på alla nya bostadsbyggnader senast 31 december 2029 där det är tekniskt och ekonomiskt genomförbart, och ett system med renoveringspass som ska vara frivilligt för ägaren om inte landet gör det obligatoriskt; Sverige har valt frivillighet genom energirenoveringsplanen10.
Vad betyder det för din villa? I dag: ingenting som tvingar dig att renovera. Det som kan komma är styrmedel som gör det mer attraktivt, eftersom staten måste visa att genomsnittet sjunker. Hur det blir vet ingen förrän renoveringsplanen ligger på bordet, och Boverkets vägledning till 2026 års regler publiceras under hösten 2026 och våren 2027, så detaljer kan ändras9.
Sammanfattning
Energideklarationen krävs vid försäljning, nybyggnad, ombyggnad av klimatskärmen och uthyrning, gäller tio år och görs av en certifierad, oberoende energiexpert för typiskt 3 000 till 5 000 kr112. Sedan 1 oktober 2026 anges energiprestandan som ett energiprestandatal mot fasta klassgränser som beror på husets storlek och kommunens Fgeo, medan äldre deklarationer bygger på primärenergital i procent av nybyggnadskravet; ett nybyggt hus låg i C på den gamla skalan och ligger i B på den nya456. Talet bygger på normaliserad energi utan hushållsel, viktad med 1,8 för el och 0,7 för fjärrvärme, så klassen säger mer om uppvärmningssättet än om klimatskalet och lite om din elräkning58. Värmepump lyfter klassen mest, solceller bara till den del elen täcker husets egen energi58. Åtgärdsförslagen är en början, inte en kalkyl, och EU:s direktiv ställer i dag inga krav på enskilda villor1011.
Vill du förstå det som faktiskt styr husets energikostnad, läs vidare om normal elförbrukning i villa, värmepumpar och tilläggsisolering. Och vill du ha en oberoende genomgång av din deklarations åtgärdsförslag mot husets verkliga behov är du välkommen att höra av dig för en personlig energirådgivning; vi säljer ingenting och gör inga deklarationer.



